Alimenty na dziecko to świadczenie pieniężne przysługujące dziecku, którego rodzice się rozwodzą lub pozostają w separacji. Wysokość alimentów na dziecko ustalana jest indywidualnie w oparciu o dochody obojga rodziców oraz potrzeby dziecka. Alimenty na dziecko przysługują do momentu, aż dziecko ukończy 18. rok życia, chyba że dziecko kontynuuje naukę w szkole średniej lub na studiach. W takim przypadku alimenty przysługują do momentu ukończenia nauki.
Jeśli rodzice nie są w stanie porozumieć się w sprawie wysokości alimentów, mogą udać się do sądu rodzinnego w celu ich ustalenia. Wysokość alimentów na dziecko ustalana jest wówczas przez sąd w oparciu o dochody obojga rodziców oraz potrzeby dziecka. Sąd może również zobowiązać jednego z rodziców do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne dziecka.
W przypadku, gdy jeden z rodziców przestaje płacić alimenty, drugi rodzic może udać się do sądu rodzinnego w celu ich egzekucji. Sąd może wówczas zobowiązać dłużnika do opłacania alimentów w ratach lub zwrócić się do komornika o ich egzekucję.
Pamiętaj, że alimenty na dziecko to świadczenie przysługujące dziecku, a nie rodzicowi. Rodzic nie ma prawa do alimentów, chyba że dziecko jest niepełnoletnie i nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać.